Welcome to DU! The truly grassroots left-of-center political community where regular people, not algorithms, drive the discussions and set the standards. Join the community: Create a free account Support DU (and get rid of ads!): Become a Star Member Latest Breaking News Editorials & Other Articles General Discussion The DU Lounge All Forums Issue Forums Culture Forums Alliance Forums Region Forums Support Forums Help & Search

Kaleva

(38,851 posts)
7. Breakfast for $.80
Tue Apr 16, 2019, 10:02 AM
Apr 2019

This morning I was given 5 boxes of cold cereal, 3 boxes of Farina, a box of Instant Cream of Wheat containing 12 packs and 4 bags of instant non-fat dry milk. Doing some calculating and looking at my menu, I figure I'd have enough dry milk and cereal for the next three months. The only items I'd need to buy for breakfast would be fruit, frozen orange juice, tomato juice and eggs.

With bananas going for $.79 a pound, a 46 oz jug of tomato juice going for $1.25, eggs at $1.65 a dozen and a 12 fl. oz can of orange juice concentrate at $1.79 (makes 2 quarts of watered down orange juice), I calculate a typical breakfast for me would cost $.80.

1 boiled egg
1 serving of hot or cold cereal
1 8 fl oz serving of tomato juice
1 8 fl oz serving of orange juice
1 banana

As the elderly couple who gave me the cereal and instant milk get that free themselves once a month and don't want it, it's likely I won't have to buy any myself for quite some time.

So the breakfast portion of my food budget will typically cost me just $24 a month.

Woot! Woot!

Recommendations

0 members have recommended this reply (displayed in chronological order):

Latest Discussions»Support Forums»Frugal and Energy Efficient Living»My updated frugal monthly...»Reply #7